1. 3. 2013

Otrávené krysy jako způsob vypuzení přemnožené bojgy hnědé

Žádný paranormální úkaz, ale promyšlený krok amerického ministerstva zemědělství - to bude "výsadek" zhruba dvou tisíc mrtvých a otrávených krys na americkém ostrově Guam. Důvodem je přemnožení stromového hada bojgy hnědé, který ve velkém decimuje ostrovní ptactvo.

Bojga hnědá
Poté, co plaz krysu napěchovanou paracetamolem pozře, by měl do 72 hodin pojít. Hlodavce budou shazovat helikoptéry na území o rozloze asi 100 akrů. Krysy budou připoutané ke kusům lepenky které budou označeny stužkami.
Ambibiciózní projekt za milion $ by měl odstartovat na jaře. Jeho cílem je úplné vymýcení bojgy hnědé, která se na Guam dostala po 2. světové válce, pravděpodobně  na palubě letadla či lodi z domovské Austrálie.

"Neviditelné" domy odolají zemětřesení


Vědci již dlouhou dobu pátrají po materiálu, který by umožnil vytvořit „neviditelný plášť“. Takový materiál by pracoval na principu odklonění vln elektromagnetického záření, které tvoří světlo. Mohl by být ale podobný princip využit i k odklonu zcela jiného typu vlnění, např. mechanického vlnění hornin během zemětřesení. Ale mohl!

Této myšlenky se nejprve chopili korejští a australští vědci, kteří v minulém roce vytvořili pro takový „neviditelný plášť proti zemětřesení“  teoretický model. Myšlenky se rychle chopili inženýři z francouzského Fresnelova institutu v Marseille vytvořili první skutečně funkční „prototyp“. Pokud ovšem lze o něčem takovém v tomto případě vůbec mluvit.

Testovací zařízení sestávalo z  10 šachet hlubokých 5 metrů o průměru 32 cm, které rozmístili ve vzdálenosti 1,73 m od sebe.  Tyto šachty naplnili speciálním (meta)materiálem.  Poté simulovali zemětřesení silným vibrafonem (v zemi umístěnou vibrující sondou) a pomocí akustických senzorů umístěných na povrchu zjišťovali, jak moc šachty proměnily šíření vibrací horninou.

Úspěch se sice konal, k uplatnění myšlenky praxi, kdy by mohl zachránit stovky životů, si však nový vynález bude ještě nějakou dobu hledat cestu. Existuje například nebezpečí, že odražené vlny zničí budovy v okolí. Vědci proto budou hledat materiál, který vlny spíše pohlcuje místo toho, aby je odrážel.


Jezero Caddo - Cypřišová nádhera

Vzhled cypřišů vytváří na jezeře kouzelné prostředí
Na hranici amerických států Texas a Louisiana najdete malý přírodní zázrak – jezero Caddo, na jehož březích rostou největší cypřišové lesy na světě. Caddo je jediné texaské jezero, které vzniklo přirozeným způsobem. Na počátku XIX. století se na řece Red River vytvořila hráz z naplavenin a popadaných kmenů. Bobři hráz zpevnili, až vznikla přehrada, která zablokovala přirozený říční tok. To byl počátek existence jezera s jedinečnou okolní přírodou.